Historie turistické chaty Kozubová

březnu 1925 polský turistický spolek „Beskid Śląski“ se sídlem v Orlové odkoupil pod vrcholem Kozubové od rodiny Sikorů pozemek o výměře 8,2 tis. m². V dalším roce byla dostavěna přístupová cesta a v roce 1927 byl k místu stavby dovezen pískovec z vlastního lomu , cihly a dřevo.  

Výstavba turistické chaty podle plánů Edvarda Davida z Českého Těšína byla dokončena 8.9.1929, slavnostního otevření se zůčastnilo několik tisíc lidí. 
Od prvních dnů provozu se chata na Kozubové řadí mezi ty nejpopulárnější. V létě bylo hojně využiváno turisty, školními výlety, v zimě účastníky lyžařských výcviků.  18. ledna 1937 měl na chatě Kozubová cíl velký lyžařský závod  „Zjazd Gwiaździsty”, kterého se účastnilo více jak 60 družstev polských národnostních organizací. 
Další významnou atrakcí se po otevření stala kaplička, ze které byl úchvatný výhled směrem na dolinu Olše a na severní hřeben Beskyd.   
V roce 1951 byl na základě zákona 68/51 majetek polským orgnizacím zabaven a chata na Kozubové přešla pod státní Restaurace a jídelny.
9. února 1973,  v ranních hodinách účastnici lyžařského výcviku z Brna postřehli valící se dým ze střechy chaty.
Během několika sekund se objevily plameny. Bohužel nepomohlo hašení hasicími přístroji a tak se oheň rozšířil na celou budovu.
Doba dojezdu hasičských vozů byla z důvodu zasněžené cesty dlouhá a tak chata z větší poloviny shořela. Příčinou požáru byla chybná konstrukce komínu, od kterého začal doutnat trám konstrukce střechy.

Vyhořelá chata byla místnimi nadšenci kolem Władysława Niedoby zakonzervovaná, bohužel Restaurace a jídelny se k rekonstrukci neměly a tak budova chátrala. 

V roce 1989 na jejím místě vybudoval státní podnik Kovona nevzhlednou zděnou chatu, která slouží turistů dodnes.
Zdroje: Jan Korzenny, kiejsiwbeskidach.cz, Wikipedia

Komentáře

Nejčtenější